Алексєєв Анатолій Анатолійович
аспірант
Контакти: пр. Дмитра Яворницького 19, корп. 4, ауд. 66
056-3730781
anatoliialeksieiev@gmail.com
Освіта
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, Геофізика Національний університет біоресурсів і природокористування України, Екологія
Інформація
Сертифікати
Підвищення кваліфікації
Тези доповідей
- Технології контролю шкідливих і небезпечних екологічних чинників (CO2), 2024
- Керування психосоціальними ризиками, 2023
Керування психосоціальними ризиками
Анатолій Алексєєв
НТУ «Дніпровська політехніка»
Результати четвертого Європейського дослідження умов праці свідчать про те, що 20% працівників із країн-членів ЄС-15 і 30% з ЄС-10 вважають, що їхнє здоров'я під загрозою через стрес на роботі. Сучасна актуальність цього питання зросла через наслідки пандемії COVID-19, конфлікт в Україні та пов'язаний з цими подіями психологічний стрес.
Аналіз різноманітних досліджень показав, що основний інтерес дослідників спрямований на вивчення впливу психосоціальних ризиків (далі - ПСР) на продуктивність діяльності організацій. Це через те, що наявність ПСР призводить до збільшення кількості відсутностей на роботі, нещасних випадків, витрат на медичне обслуговування та зменшення стабільності персоналу. Постає також проблема розуміння результатів експертами різних галузей: психологами, психотерапевтами, психоаналітиками та інженерами з охорони праці, які мають проблеми зі зниженням рівня ПСР.
Для ефективного опрацювання даного питання запропоновано вирішити 2 задачі:
1) розробити форму опитувальника для виявлення психосоціальних небезпечних чинників, що дозволить з’ясувати причину депресивних станів у працівників; для опитувальника потрібно враховувати наступні чинники: Робоче середовище, Соціальна взаємодія, Обладнання, Організація роботи та Рівень виробничих завдань.
2) побудувати матрицю з оцінки ПСР з процедурою вибору шкал для градації ймовірності настання небезпечної події, інтенсивності та тривалості впливу стресу. Враховуючи, що стрес виникає через інтенсивність і тривалість впливу психосоціальних чинників на працівника, пропонується для оцінки важкості праці використати окрему матрицю, яка оцінює залежність тривалості стресу від інтенсивності переживання стресу. Це може спростити обґрунтування тяжкості наслідків, оскільки вони бувають різні (соматичні, фізичні, психічні та інші) і проявляються відповідно до впливу конкретної складової (інтенсивності, тривалості).
На основі результатів розрахунку визначаємо категорії ризику, які визначається як по кожному окремому небезпечному чиннику, так і сумарний – від сукупної дії всіх виявлених стресорів.
Запобіжні та захисні заходи можна поділити на три рівні.
1) профілактичні та проактивні (запобіжні) заходи, тобто заходи зі зниження ймовірності настання небезпечної події;
2) заходи зі зниження ступеня тяжкості настання небезпечної події;
3) реактивні заходи – заходи з відновлення фізичного чи психологічного стану працівника від наслідків небезпечної події.
Отже, по заповненим опитувальникам можна зробити ідентифікацію всіх небезпечних психосоціальних чинників, які могли посприяти розвитку цих захворювань, а за допомогою матриці з оцінки ПСР оцінити рівень стресу, що дасть зможу сформувати програму мінімізації його впливу на працівника та бачити тенденції і зміни при повторних оцінюваннях.
Список публікацій
- Improvement of the safe work system, Visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu, №6, 2022.
- Вплив змін до Закону України «Про об’єкти підвищеної небезпеки» на господарську діяльність підприємства, додаток 38 до журналу «Охорона праці», № 1, 2022.
- Впровадження керування ризиками стресу в системах управління охороною здоров’я і безпекою праці на промислових підприємствах, Вісник Криворізького національного університету, випуск №55, 2022.
- Правила, які рятують життя, журнал «Охорона праці», № 5, 2022.
- Обхід робочих місць менеджментом, «Охорона праці», № 7, 2022.
- Готувалися до найгірших сценаріїв, «Охорона праці», № 3, 2023.
- Колірне кодування, журнал «Охорона праці», № 5, 2023
- Практика керування психосоціальними ризиками, додаток до журналу «Охорона праці», № 8, 2023.
- Practical steps in psychosocial risks assessment, Journal of Scientific Papers “Social Development and Security”, Vol. 13, No. 4, 2023.
- Викиди від нафтогазової діяльності під час переходу до нульового значення, Збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції здобувачів і молодих вчених, 2023.
- Технології контролю шкідливих і небезпечних екологічних чинників (CO2), Збірник матеріалів ІV Всеукраїнської науково–практичної конференції викладачів та фахівців–практиків „Охорона праці: освіта і практика”, 2024.
- Робота в замкнених просторах та розслідування інцидентів: ПРАКТИКА В УКРАЇНІ, «Охорона праці», № 6, 2024.
Tsopa, V.A., Cheberiachko, S.I., Yavorska, O.O., Deryugin, O.V. & Aleksieiev, A.A. (2022). Improvement of the safe work system. Naukovyi Visnyk Natsionalnoho Hirnychoho Universytetu, 6, 104-111. DOI: 10.33271/nvngu/2022-6/104.
Патенти